Haberler

11 Temmuz 2019

Olam Progıda “Kadın ve Çocukların Güçlenmesi” İçin Çalışmalarına Devam Ediyor!

Olam Progıda “Kadın ve Çocukların Güçlenmesi” İçin Çalışmalarına Devam Ediyor!

Olam Progıda ve KEDV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) tarafından Akçakoca'da 'Tarımın Kadın Elçileri Programı' kapsamında “İşbirliği Geliştirme Toplantısı” gerçekleşti. Tüm paydaşların interaktif katılım gösterdiği program sonrasında, Olam Progıda tarafından Esmahanım köyüne saha ziyareti düzenlendi.

Programa Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, İlçe Garnizon Komutanı Özgür Üngüt ve Olam Progıda firması temsilcileri ev sahipliği yaparken, KEDV, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çeşitli Kamu Kurum ve Kuruluşlarının, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra, fındık işçileri ve üreticileri ile tarım iş aracıları da katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını KEDV temsilcilerinden Gökçen Durutaş yaptı. KEDV, Tarımın Kadın Elçileri Programı ve toplantının amacı hakkında bilgi verdi. Ardından söz alan Olam Progıda Sürdürülebilirlik Müdürü Burcu Türkay Olam Progıda'nın 1989 da Nijerya'da iki kişinin hayaliyle başladığını belirtti. Türkay, Nijerya'da, kaju fıstığı ile başlayan Olam yolculuğunun, 30 yıl sonra, 70 ülkede 70 bin çalışanıyla, 47 farklı tarım ürünü ile faaliyet gösteren dev bir tarım şirketi olarak devam ettiğini söyledi.

Türkay, konuşmasına şöyle devam etti: ''Olam Progıda çatısı altında Türkiye'de Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz'de fındık kırma ve işleme fabrikalarımız, Samsun'da susam işleme ve tahin üretim tesislerimiz, Mersin'de pamuk ticareti yapan bir ofisimiz ve bugün geldiği noktada Olam'ın 23 bin müşterisi var. İçtiğiniz kahvenin içindeki kahve çekirdeğinin, üzerinize giydiğiniz gömleğin pamuğunun, çocuğunuzun çaldığı gitarın ahşabının, akşamları yemeğe doyamadığımız kabuklu kuruyemişlerin; bademin, cevizin ve tabii ki fındığın arkasında Olam Progıda var. Küresel vizyonumuz 'tarımı yeniden hayal etmek.’ Tarımı yeniden hayal ederken bahçe sahiplerinin refahını artırmak, faaliyet gösterdiğimiz toplumları geliştirmek ve yaşadığımız çevreyi korumayı hedefliyoruz.  Çocuk işçiliğinin önlenmesi için kamunun, sivil toplumun ve özel sektörün ve birçok paydaşın yıllarca bir araya gelmesini hayal ettik ve bu salonda 60 kişi bir aradayız. Fındıkta tarım aracılarının çok kilit rol oynadıklarını biliyorduk, bugün geldiğimiz noktada tam 165 tarım işi aracısını Olam Progıda ve paydaşları tarafından belgelendirildiğini gördük.'' diyerek konuşmasını sürdürdü ve ''Mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini için Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik. 52 adet Tarım Sözleşmesi imzalandı. Tam 535 mevsimlik tarım işçisinin hakları güvence altına alındı.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.”

Daha sonra bir konuşma yapan Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk şunları söyledi: “Kaymakamlığımız olarak yaklaşık 5 yıldan beri yapmış olduğunuz projelerimizde fındık hasadında çalışan fındık işçilerinin yaşam ve çalışma standartları yükseltmek için eğitim modelleri hayata geçiriyoruz. Akçakoca'da gerçekleşen bu toplantının tüm Türkiye'ye örnek olmasını diliyorum. Fındıkta iyi tarım ve örnek bahçe uygulaması ile verimliliğin yükseltilmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır, bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.''

Daha sonra çeşitli kurum temsilcileri sunum yaptılar ve görüş ve öneriler bölümünde fikir alışverişinde bulundular. Toplantının sonunda tarımın kadın elçileri, tarım iş aracıları (dayıbaşı) ve üreticiler arasında, örnek olması amacıyla "Mevsimlik Tarım İşi Sözleşmesi" imzalandı.

Program, Akçakoca'nın Esmahanım köyüne, Olam Progıda tarafından yürütülen projeler hakkında katılımcılara bilgi vermek amacıyla düzenlenen saha ziyaretiyle sonlandı.